Genel

Cengiz Göllü Kimdir?

28 Mart 1938’ de Ankara-Cebeci’de doğdu. Dördüncü sınıfa kadar Kurtuluş İlkokulu, ardından Mimar Kemal İlkokulu, Kurtuluş ortaokulu ve Atatürk Lisesi’ne gitti.

Tarih öğretmeni, Türkiye Hentbol Şampiyonu Kurtuluş Ortaokulunun antrenörü olan Jimnastik hocası Müdür Muavini Şuayip Bey’in okul takımına alıp, ailesini ikna etmesiyle sporla tanıştı. Hentbol takımında yer aldı ve bir yandan da futbol oynadı. Futboldaki gelişmesi, zamanın güzide kulüplerinin dikkatini çekti.

Ankara Koleji’nin Kızılay Salonunda düzenlenen sezon açılış maçına milli voleybolculardan oluşan Galatasaray takımı davet edilmişti. Merakla bu karşılaşmayı izlemeye gitti. Voleybolun cazibesi işte o gün kanına girdi. Ve karar verdi: Her şeyi bırakıp voleybol oynayacaktı.

1955’ de voleybola başladı. Lise takımına girdi, sonra da Ankara Karması içinde yer aldı. 1955-1956 sezonunda Ankara Demirspor genç takımında yer aldı. Sonra 1956-1958 ( Kale-İstatistik) / 1958-1961 (Ankara Demirspor) / 1961-1963 (Kale İstatistik) / 1963-1965 (Muhafızgücü) / 1965-1967 (Kale İstatistik) takımlarında oynadı.

1961 yılında İstanbul’da yapılan II. Enternasyonal Turnuvası için milli takım kadrosuna girdi. İlk defa milli formayı 7.5.1961 tarihinde Rusya milli maçında giydi.

1962 yılında Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. 1963-1965 yılları arasında yedek subaylığını Tank Okulu ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda Süvari Teğmeni olarak yaptı. 1964 yılında Hümeyra Hanım ile evlendi. Bu evlilikten büyük kızı Emel ve Türk Voleyboluna armağan ettiği Milli Voleybolcu Arzu Göllü dünyaya geldi.

1959 yılından itibaren oyunculuğun yanı sıra Ankara karmasının muhtelif kademelerindeki takımlarında resmen antrenörlük yapmaya başladı. Ankara Demirspor, ODTÜ, Petrol Ofisi ve Ankara karması takımlarını çalıştırdı.

1969 baharında Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Vahit Çolakoğlu imzalı bir mektup aldı. “5-12 Nisan 1969 tarihleri arasında Finlandiya’da yapılacak Batı Avrupa Kupası voleybol müsabakalarına iştirak edecek olan milli voleybol takımımızın antrenörlüğüne getirilmiş bulunuyorsunuz. 25 Mart 1969 tarihte İstanbul’da hazır bulunmanızı rica eder, bu milli vazifede başarılar dilerim.” Ve böylece 30 yıl kesintisiz milli takımın görevi resmen tebliğ edilmişti.

Antrenörlüğün yanı sıra, Devlet İstatistik Enstitüsü, Devlet Demir Yolları ve Başbakanlık gibi devlet kuruluşlarında 1972 yılına kadar çalıştı. 1972 yılından itibaren Eczacıbaşı İlaç Fabrikası’nda Sosyal Hizmetler Şefi, Spor Kulübü Genel Sekreteri ve Voleybol Teknik Direktörü olarak görev yaptı. 20 yılı aşkın bir süre ile büyük başarılar kazandığı, bir ekol yarattığı ve kendiyle bütünleşen Eczacıbaşı Spor Kulübü oldu. Bunun dışında; Galatasaray, Karşıyaka, Söke Lee, Beşiktaş takımlarında da çalıştı.

Bursa’da büyük usta “Cengiz Göllü” adına yapılan spor salonunun açılışında yıllardır emek verdiği sporcusu, arkadaşları onu yalnız bırakmadı. 2014 nisan ayında Voleybolla Geçen 56 yılı “Okul Bahçesinden Olimpiyat’a” adlı eserini Türk Voleyboluna armağan etti. Aralık 2014’te aramızdan ayrıldı.

Biyografi ve kolaj: Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi -Gülnur Özfer Görgün

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu